Sinekler Bizi İnek Mi Sanıyor?

Musca Domestica

Sineklerle ineklerin ilişkisi malum.

Bilmeyenler için, sinekler ineklerin her tarafına konar, malum ineklerin de ellerini kullanma yetileri sınırlı olduğundan kovmak için kullanabilecekleri tek organları kuyruklarıdır. Kuyruklarını da her yere değdiremediklerinden tahammül etmek zorunda kalırlar.

Sineklere sormak çok mantıklı değil, sinekler için varacakları hedefin bir inek, bir aslan ya da bir insan olması arasında bir fark yok.

Ama inek için bu mevzu biraz daha farklı, inek sinekleri kovmaya çalıştığına göre bu durumdan rahatsız oluyor. Kuyruğuyla her vurduğu yerden gayet güzel de sinekleri kovabiliyor. Ancak o kuyruğun bütün hareket alanı, ineğin poposundan dışarı çıkmıyor.

Sineklerin tek rahatsız ettikleri canlı inekler değil, verdikleri rahatsızlık, inekler üzerinde çok belli oluyor.

Musca Domestica
Musca Domestica

İnsanlar da en az inekler kadar rahatsız sineklerden. Sıcakta gelirler, soğukta gelirler. Rüzgarda evimizin içine girerler. Ancak hayatta görebileceğiniz sineklerin büyük bir kısmı uçamıyor.

Doğru duydunuz: uçamıyorlar.

İnsanlara parazit gibi yapışan, hayatlarımızın içlerine giren ve üzerinize binip, sizden beslenemeye çalışan pek “şey” var. Tüzel ve özel kişiklikler deniyor.

Şirketler molalarınızı iç etmeye bayılır, sizi verdikleri ücretten çok daha fazla çalıştırmaya bayılır. Sonra da çok haklarıymış gibi, sizin tatilinizi, dinlenme sürenizi de neden çalışmakla geçirmediğiniz konusunda sizi yargılar. (iyi niyetli patronları, yöneticileri tenzih ederim)

Onlar sinekse biz inek miyiz?

Pek çok kötü niyetli şirket ve patron sinektirler, sömürücüdürler. Yukarıda tenzih ettiğim güzel kalpli insanlara bir diyeceğim yok tabi.

Gelelim biz inek miyiz konusuna.

Biz insanız. Evrimleştiğimiz günden beri, sıkıştırıldığımız kalıpları kırıyoruz. Mağaramızın dışına çıktığımız, ilk gemiyi yaptığımız gün, ilk ata bindiğimiz gün biz insan olduk.

Değişebildiğimiz, yeni yolları keşfettiğimiz sürece de insan kalacağız.

Ve her defasında yeni yollar keşfedeceğiz.

O büyük fabrikaların, kalpsiz patronları ise, yani gücü olanlar, bizi tekrar sıkıştırmak için başka yöntemler arayacak ve tabii ki güçlerini kullancaklar bunu yapmak için.

Yeni yollar var mı?

Şuan bir alternatif var mı deseniz onu bilmiyorum. Bilsem ben de kullanırdım en azından.

Peki yeni bir yol bulacak mıyız?

Buzul çağını aşabilmiş bir tür için, işten atılma korkusu çok da büyük bir şey değil.

Ancak şunu söyleyebilrim,

Sinekler bizi inek sanıyor, insan olduğumuzu anladıkların, ne fabrika, ne ünvanları olacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *