Microsoft Windows 10 İnceleme – Bölüm 2

Windows 10 kurulumunun ardından kendinizi, eski uygulamalarınızın kurulu olduğu ama görünüm olarak çok farklı bir ortamda buluyorsunuz.

Başlat

başlat

 

Yani bir kere başlat geri gelmiş. En son bıraktığımız gibi değil, biraz değişmiş ama yine de delikanlı gibi ayakta. Metro UI sağ tarafta yerini almış yeni, sol tarafta ise bizim Windows 7’den hatırladığımız tüm programlar butonu duruyor.

Sağ taraftaki panel daha çok reklam içeriği ile dolmuş gibi. Sanırım Windows burayı marketi biraz daha hareketlendirmek için kullanacak.

Sol tarafaki başlat kısmı ise bizim alışkın olduğumuz sıradan başlat menüsü. Arama özelliği ise önceki sürümlere göre daha iyi tasarlanmış.

Görev Görünümü

Başlat butonunun iki yanında, arama butonunun yanında, bir buton var. İmleci üzerine götürdüğünüzde açıklama olarak görev görünümü diyor. Macos’ların ve bazı Linux dağıtımların en temel özelliklerinden biri olan, görev görünümü ve çoklu masaüstü özelliğinin Windows’a da eklendiğini bu butona basınca anlıyoruz.

GörevGörünümü

Bundan yaklaşık 8 sene önce ben Pardus dağıtımı sayesinde Linux’la tanıştığımda, en çok çoklu masaüstü özelliğini sevmiştim. Gerçekten harika bir özellikti, özellikle web işleri yaparken kodu ve görünümü ayrı masaüstlerine atıp aralarında kolay geçiş yaparak bakmaya bayılmıştım.

Linux dağıtımlarının yaklaşık 10 seme ardından bu özelliği eklemiş olmaları çok güzel. OsX’e bu özelliğin ne zaman eklendiği konusunda bir fikrim yok. Ancak Windows’un bu sürümünde de OsX gibi üç parmağı yukarı iterek bu görünüme geçebiliyorsunuz.

Alt+Tab

Bilgisayar kullanan herkes bu tuş kombinasyonuna aşikardır.

Ancak Windows 10 sürümünde bu tuş kombinasyonu tek yolu değil. Touchpad üzerine üç parmağınızı koyup yanlara doğru iterek Alt+Tab kombinasyonu ile anı işlevi yerine getirebiliyorsunuz.

Windows 10’da ilk bakışta gözüme bunlar çarptı. Artık incelememizi biraz daha derinleştirebiliriz.

Microsoft Windows 10 İnceleme – Bölüm 1

Microsoft Windows 10 İnceleme – Bölüm 3

Microsoft Windows 10 İnceleme – Bölüm 4

 

2 thoughts on “Microsoft Windows 10 İnceleme – Bölüm 2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *