Windows 10 Görev Görünümü

Görev Görünümü Nedir?

Görev görünümü Windows 10 ile birlikte tanırılan bir özellik. OsX ve Linux’da benzerleri olan bir özellik olmasına rağmen Windows ancak 10 sürümünde bu özelliği içerisine kattı.

Görev görünümü temelde çalışan bütün uygulamalarınızı derli toplu bir arada görebileceğiniz, sanal masaüstleri kullanabileceğiniz, sanal masaüstleri arasında geçiş yapabileceğiniz bir özellik.

 

Windows 10 Görev Görünümü
Windows 10 Görev Görünümü

Görev Görünümü Neler Kazandırıyor?

Görev görünümü aynı anda pek çok programı aynı anda kullanan kişiler için elini alt+tab tuşlarına götürmeden kolayca kullanabilecekleri bir özellik. TouchPad’de üç parmağınızı yukarı doğru kaydırdığınızda görev görünümüne erişebiliyorsunuz.

Üstelik her uygulamanın anlık görüntüleri de yer aldığından, örneğin Microsoft Word ile pek çok dökümanda çalışıyorsanız, hangi pencereye geçeceğinizi anlamanız çok kolay.

Günlük kullanımımızı çok kolaylaştıracak bu özelliğe OsX kullananlar daha aşikar ve günlük hayatlarında yerini çoktan aldı. Windows 8 ve daha öncesinden gelen kullanıcılar için ise henüz yeni bir özellik ve alışmalarına biraz daha vakit var.

Sanal Masaüstü Nedir?

Bilgisayarlarımızı kucağımıza aldığımızda genellikle tek bir ekrana sahip oluyorlar. Ancak bazen iki farklı ekrana ihtiyaç duyarız ve fiziksel olarak farklı iki ekranımız olmadığından başka bir çözüm yolu bulmamız gerekir.

Yine OsX ve pek çok Linux dağıtımında uzun süredir bulunan çoklu masaüstü özelliği Windows 10’da görev görünümü ile birlikte yerini aldı. Tek fiziksel monitöre sahip olduğunuz anlarda iki ya da istediğiniz kadar sanal masaüstü açarak işlerinizi daha kolay götürebilirsiniz.

Örneğin bir tarafta bir maç sonucu takip edip diğer masaüstümde onunla ilgili bir yazı hazırlayabilirim. Aralarında geçiş yapmak için ise tek yapmam gereken, dört parmağımı sağa ve sola sürüklemek. Bu sayede farklı masaüstleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

Windows 10 Çoklu Masaüstü
Windows 10 Çoklu Masaüstü

 

Masaüstleri birbirinden bağımsız bir şekilde çalışabiliyor yani ilk masaüstünde açtığınız bir pencere diğer masaüstünde gözükmüyor. Bu özellik, iş yerinde çaktırmadan dizi izleyen arkadaşlarımız için harika bir özellik 🙂

 

Comments 4

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.